Badanie USG – co to takiego?

Acuson

Przed współczesną medycyną stoi wiele wyzwań. Ciągłe badania i nowoczesne technologie mają ogromny wpływ na szybkie tempo zachodzących w tej dziedzinie zmian. Łączą się z tym postępy w leczeniu różnych chorób, które jeszcze do niedawna były nieuleczalne. Rośnie więc ciągle przeciętna długość życia ludzkiego. I chociaż w stosunku do krajów Europy Zachodniej mamy jeszcze trochę do nadrobienia, to jednak trzeba powiedzieć, że również Polacy żyją coraz dłużej.


Tak duży postęp w medycynie łączy się z rozwojem innych dziedzin nauki, na przykład biologii molekularnej, immunologii czy informatyki.
Zaś rozwój procesów technologicznych sprawia, że powstają nowoczesne narzędzia i urządzenia, które pomagają leczyć, ale co ważniejsze stają się najskuteczniejszą formą diagnostyki. A jak wiadomo, odpowiednia  diagnostyka to klucz do sukcesu.
Wśród nowoczesnych urządzeń wyróżnia się maszyny ultrasonograficzne i ultradźwiękowe, które bardzo ułatwiają diagnozę.
W tym miejscu warto wspomnieć, że twórcą pierwszego w pełni skomputeryzowanego ultrasonografu była firma Acuson Corporation obecnie przejęta przez firmę Siemens Medical Engineering.
Ultrasonografia w skrócie USG, jak pewnie większość z nas wie, jest metodą diagnostyki obrazowej i spotkał się lub spotka z nią prawie każdy. Najczęściej zaś takie badania wykonują kobiety w ciąży, ale nie tylko. Na usg na pewno skieruje nas lekarz rodzinny, jeżeli stwierdzi taką konieczność. Aparat usg ułatwi obejrzenie różnych naszych narządów wewnętrznych i pomoże wykryć wszelkie nieprawidłowości.
Pod kontrolą takiego aparatu wykonuje się również biopsje, polegające na pobraniu tkanek do badania.
Warto dodać, że badanie usg jest nie tylko bezbolesne, ale także bezpieczne. Ważny jest jednak stan techniczny aparatu usg, dobrze byłoby o to zapytać przed badaniem.

Zobacz więcej: Trimed | Acuson