Emerytura w Londynie

london3

Mam koleżankę, która od wielu lat zajmuje się makijażem i próbuje uczynić z tego swój zawód. W ostatnim czasie poważnie rozważała wystąpienie o dotację na rzecz założenia własnej działalności. Problem polegał na tym, że działalność, przynajmniej na początku, mogłaby nie przynosić dochodów wystarczających żeby się utrzymać, a gdyby Asia (bo tak koleżanka, o której mowa, ma na imię) wzięła dotację, nie mogłaby pracować nigdzie poza swoją działalnością. Czemu ma służyć takie obostrzenie – nie wiadomo, wiadomo jednak, że wystarczyło, aby ją odstraszyć.

Kolejnym pomysłem Asi jest działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii – dziewczyna znakomicie zna angielski (a także Włoski i Francuski) więc nie będzie miała problemu z barierą językową. Twierdzi, że brytyjskie prawo dotyczące działalności gospodarczej jest dużo prostsze niż polskie i że ma wrażenie, że nasi ustawodawcy bardziej przedsiębiorcom przeszkadzają niż ich wspomagają.

london5

Osobiście życzę Asi powodzenia – jest bardzo inteligentną kobietą i nie do końca mentalnie pasuje do reszty naszego społeczeństwa – jest otwarta na świat, dużo czyta, utrzymuje kontakty ze znajomymi z zagranicy, podróżuje i potwornie drażni ją powszechna w naszym kraju zaściankowość – strach przed innym, który w ostatnim czasie wskutek głupiej mody zyskał status powodu do dumy.

Nieśmiało przypuszczam, że jeśli Asia zrealizuje swój plan – założenia działalności na wyspach, to długo nie zagrzeje w naszym kraju miejsca. Polacy nadal nie są skłonni do tego, żeby za usługi takie jak makijaż komukolwiek płacić, nawet jeśli opłata miałaby się wiązać z wyższą jakością usług. Nie chodzi tu zresztą o to, że tam więcej zarobi, czy że emerytura w Anglii jest wyższa. Po prostu wydaje mi się, że znacznie lepiej odnajdzie się poza Polską.

london3

Sam również znajduję się w przededniu założenia własnej działalności. Wyliczyłem, że żeby w ogóle miało to jakikolwiek sens, musiałbym w pierwszym roku zarabiać minimum dwa tysiące złotych. Wówczas stać by mnie by mnie było na opłacenie ZUS i księgowej.

 

źródło: www.admiraltax.pl/firma-w-anglii