Metody docieplenia budynków

ocieplanie styropianem

Skutecznie ocieplanie domów, w których mieszkamy, pomoże nam oszczędzić koszty ciągle rosnącej energii potrzebnej do ich ogrzania. Docieplanie budynków powinno być dla każdego właściciela lub inwestora, sprawą absolutnie priorytetową, na którą najlepiej zwrócić uwagę już projektantowi domu czy też innego budynku.

Pozwala to na wybór odpowiednich i co najbardziej skutecznych metod izolacji ścian czy też stropów. Istnieje wiele skutecznych rozwiązań, które pozwolą na szybkie ocieplanie domów. Najbardziej popularne i rozpowszechnione w naszym kraju jest docieplanie budynków za pomocą płyt ze styropianu. „Technika ta, zastosowana w odpowiedni sposób, pozwala na uzyskanie przy niewielkim nakładzie pracy i stosunkowo niskim kosztem, doskonałą i trwałą izolację cieplną.” – zauważa ekspert z firmy Ekodocieplenia. Ocieplanie domów technika opartą właśnie na styropianie jest znane od wielu lat i cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Najpopularniejszy system pozwalający na docieplanie budynków przy użyciu styropianu, to tzw. metoda BSO, czyli bezspoinowy system ocieplania, popularnie zwany metodą lekka-mokra. Jest ona najczęściej stosowana do ocieplania wielu rodzajów ścian, betonowych, wykonanych z pustaków, gazobetonowych i ceramicznych oraz klasycznej cegły. Metoda ta polega na trwałym zamocowaniu do ocieplanej powierzchni, ściany czy stropu, niezwykle szczelnej warstwy styropianowych płyt, połączonych ze sobą.

Taka izolacja jest następnie pokrywana wierzchnią warstwą ochronna tynku, o odpowiednio dobranej fakturze czy kolorystyce.