Nowoczesne ogrzewnictwo

W obecnych czasach powstają nowe rozwiązania w dziedzinie ogrzewnictwa. Jest to spowodowane głównie przez to, że dyrektywy unijne w znaczący sposób ograniczają możliwość ogrzewania domu za pomocą paliw stałych. W niedługim czasie, ma dojść do całkowitego zakazu ogrzewania domu za pomocą węgla, który, w ich mniemaniu, jest bardzo szkodliwy ze względu na dużą emisję niepożądanych substancji.

Jest to dobra informacja dla producentów kotłów gazowych – gdyż to ich rozwiązania obecnie wiodą prym w nowo budowanych mieszkaniach. Jakie rodzaje kotłów są instalowane nowo powstałych domach?

Najczęściej instalowane są obecnie kotły gazowe – w porównaniu do innych rozwiązań, np. kotłów węglowych, są one bardzo czyste. Można albo podłączyć się do sieci gazowej, albo co jakiś czas wymieniać butlę z gazem. Pierwsze rozwiązanie jest dużo przyjaźniejsze ludziom, gdyż oszczędza wiele pracy. W gruncie rzeczy, ogrzewanie gazowe domu wcale nie jest dużo droższe. Biorąc pod uwagę wysoką cenę węgla i coraz spokojniejsze zimy, można śmiało twierdzić, że w niedługim czasie, ogrzewanie to będzie tańsze. Jedyną większą inwestycją jest nowy kocioł, który faktycznie jest droższy w przypadku ogrzewania gazowego.

kocioł

Mówiąc o ogrzewaniu gazowym – można mieć na myśli kotły kondensacyjne. Są to kotły, które są niestety droższe, ale zużywają dużo mniej paliwa. Standardowe kotły gazowe nie wykorzystują całej energii zawartej w gazie, zawsze dochodzi do pewnych strat. W przypadku kotłów kondensacyjnych, jest odwrotnie. Są one wyposażone w wymiennik ciepła, który służy do schładzania spalin do temperatury ich skroplenia. Następnie, spaliny te są ochładzane przez wodę, która wraca do instalacji. W ten sposób zachodzi do kolejnej wymiany ciepła i woda, która wraca do instalacji, znów jest ogrzewana. Kotły oczywiście posiadają dość spory zakres regulacji, jednak najbardziej wydajne stają się, kiedy nie są maksymalnie obciążone. Można zatem śmiało stwierdzić, że kotły te cechują się dużo większą sprawnością i dochodzi do dużo mniejszych strat energii, niż w przypadku rozwiązań konwencjonalnych.

kotły kondensacyjne

Innym typem obecnie stosowanych rozwiązań są kotły jednofunkcyjne – przede wszystkim, są stosowane do ogrzewania wody użytkowej. Mogą również być wykorzystane jako element układu centralnego ogrzewania, ale w taki wypadku muszą zostać wyposażone jeszcze w inne elementy. Są to rozwiązania tańsze od dwufunkcyjnych. Ich zaletą jest rozmiar. Są to urządzenia nieduże, przez co idealnie nadają się do małych mieszkań. Woda jest ogrzewana na obecne potrzeby, bez możliwości gromadzenia jej w jakimś miejscu. Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że ciepła woda nie zalega nigdzie i nie traci swojej energii. Aby kocioł zacząć ogrzewać wodę, musi przez niego zacząć lecieć dość silny strumień wody, w przeciwnym wypadku, woda będzie ciągle zimna.

Obecnie stosowane rozwiązania w ogrzewnictwie wydają się być bardziej przyjazne środowisku. Ponadto, zastosowanie kotłów kondensacyjnych pozwala na maksymalne wykorzystanie energii skumulowanej w gazie.