Predyspozycje do zawodu operatora żurawia dźwigowego

wozek widlowy2

Ażeby wykonywać swą pracę na tak zwanym żurawiu dźwigowym, trzeba – ponad wszelką wątpliwość – być przynajmniej względnie odpornym na stosunkowo duże wysokości. Albowiem – nie oszukujmy się – lęk wysokości w tej akurat profesji raczej dyskwalifikuje takiego kandydata. Zaiste inaczej wygląda sytuacja, gdy ktoś ma lekkie obiekcje, wchodząc do doprawdy wysoko położonej kabiny pierwszy raz w swym życiu, a inaczej kiedy ktoś ma poważniejszy kłopot w postaci nasilonego lęku wysokości, bo taki akurat problem faktycznie w tym zawodzie może być po prostu nie do przeskoczenia.

wozek widlowy2Ta specyficzna praca nie jest może bardzo mocno wyczerpująca fizycznie – natomiast psychicznie może zmęczyć człowieka jak najbardziej. Zajęcie to wiąże się bowiem z naprawdę dużą odpowiedzialnością. Bywa też niebezpieczne, wszak nawet zwykły wiatr powoduje niekiedy spore przechyły i jest to odczuwalne wewnątrz kabiny. Dokuczliwe i niebezpieczne potrafią być też burze i silniejsze wichury. Podczas pracy na tak dużej wysokości – jak skądinąd łatwo się domyślić – nie jest to pożądany dodatek do – i tak już przecież skomplikowanej – pracy.

Komuś, kto nigdy nie był wysoko w kabinie tego sporego urządzenia – pewnie nawet trudno to wszystko sobie wyobrazić. Niestety, na domiar złego, gdy dopiero nosimy się z zamiarem zapisania na taki kurs celem zdobycia uprawnień, to ciężko nam będzie niejako „przetestować”, czy aby na pewno jest to zajęcie – konkretnie – dla nas. Chyba, że mamy kogoś znajomego, kto pokaże nam to wszystko od kuchni. Jeśli jednak nie mamy kogoś takiego, to raczej trudno przypuszczać, aby udało nam się znaleźć firmę, która oferuje Wynajem żurawi wieżowych i wypożyczyć takiego „kolosa” na własną posesję (zakładając, że mamy takową; ponadto o sporych połaciach terenu), aby sprawdzić jak to jest. Wiele szczegółów tej pracy wychodzi dopiero w trakcie jej wykonywania – tak jak zresztą w wielu innych profesjach.

kurs dzwigi2Patrząc na sprawę realistycznie, trzeba śmiało orzec, iż do tej pracy trzeba mieć – po prostu – predyspozycje. Nie chodzi tutaj jedynie o brak lęku wysokości. Jest to dopiero wierzchołek góry lodowej. W zajęciu tym potrzebna jest duża precyzja. Przydatna jest też cierpliwość (czasem trzeba wytrzymać osiem godzin bez możności skorzystania z toalety, do której z tej wysokości jest – siłą rzeczy – daleko). Bardzo przydaje się również zmysł techniczny. Wskazana jest też duża doza ostrożności, odpowiedzialności i dobrego znoszenia pracy w osamotnieniu. Jednocześnie dźwigowy ma kontakt z ludźmi na ziemi i dobrze jest, gdy komunikacja w tym „korespondencyjnym” zespole nie szwankuje. Ważka więc się staje umiejętność komunikacji na odległość. Nie każdy więc byłby z takiej pracy zadowolony, bo i nie każdy się tak naprawdę do niej nadaje. Nie ma co ukrywać.

Aby przekonać się, czy możemy się zapisać na kurs żurawie wieżowe w naszym mieście musimy trochę popytać i poszperać w internecie. Kurs trwa trzy miesiące. Jego finałem jest państwowy egzamin. Nie jest to jednakże łatwy kurs. Na tym tle kurs wózki widłowe wydaje się stosunkowo prostszym przedsięwzięciem.