Śmierć za granica naszego kraju!

sprowadzanie zwłok

Śmierć zawsze jest zaskoczeniem. Przejście do wiecznego żywota (bez względu na wiarę) nigdy nie odbywa się w odpowiednim miejscu ani o odpowiednim czasie. Czasami zastaje nas ona poza granicami kraju. Zrozpaczona rodzina, która nie zna przepisów przewozu międzynarodowego zwłok, rozpoczyna gorączkowe poszukiwania możliwości transportu.

Żałoba nie jest dobrym momentem na podejmowanie jakichkolwiek decyzji, ale ciało zmarłego trzeba sprowadzić do kraju jego spoczynku. Sprowadzanie zwłok nie jest sprawą prostą, ale jest wykonalne – wystarczy skontaktować się z firmą pogrzebową, która świadczy tego typu usługi. Należy pamiętać, że nie istnieje (absolutnie) możliwość przewozu własnym samochodem osobowym. Wywóz zwłok poza granice kraju a nawet przewożenie ich w obrębie ojczyzny jest zabroniony. Sprowadzanie zwłok z zagranicy wymaga profesjonalnej trumny oraz pozwolenia. Najważniejsze jest, by nie popadać w panikę, znajdując się w takiej sytuacji.

Świadectwo zgonu otrzymamy poza granicami naszego kraju, dlatego by otrzymać świadczenie pieniężne, należy je w Polsce przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego (o ile osoba zmarła była ubezpieczona w Polsce). Jeżeli chodzi o przewóz zwłok – to może się nim zająć zarówno firma zarejestrowana w Polsce jak i ta z innego kraju. Należy pamiętać jednak, że firma ta musi mieć pozwolenie na transport międzynarodowy zwłok. Podsumowując procedurę transportu zwłok z innego kraju – nie jest to proces łatwy, ale wykonalny. Najważniejsze, to zachować zimną krew i postępować zgodnie z literą prawa. Najgorszym z możliwych pomysłów jest chęć przewiezienia samem zwłok – grożą za to wysokie kary nie tylko pieniężne, ale również wyroki więzienia. Jedynie trzeźwe myślenie pozwoli nam spokojnie pochować zmarłego w kraju, ale również godnie odprowadzić go w jego ostatnią drogę.

Zobacz też: sprowadzanie zwłok z zagranicy | Epitafium-przewozy.pl