Wady i zalety oświetlenia LED

oświetlenie led

Diody LED w różnej formie stają się coraz bardziej popularne, warto zatem przyjrzeć się im szczegółowiej i zdecydować, czy warto z niego skorzystać. Jedną z głównych zalet tego typu źródeł światła jest bardzo duży wybór form: dostępne są oprawy LED (które wyglądają jak tradycyjne żarówki) oraz listwy i profile LED, które są wypełnione przez diody LED.

Profile LED dają rozproszone, jasne światło i można je umieścić w kuchni jako doświetlenie blatu kuchennego lub efektowne oświetlenie wnętrza szafki – na przykład przeszklonej witryny. Profile LED można wykorzystać w suficie (zamiast punktowego źródła światła), w podłogach oraz w pokojach dziecięcych. Szczególnie ten ostatni jest przydatny podczas nocnych pobudek małych dzieci. Więcej inspiracji do wykorzystania profili LED a architekturze znajdziesz pobierając katalog na stronie lumines.pl.

Wśród głównych atutów tego typu oświetlenia należy podkreślić trwałość – oświetlenie LED pracuje około 10 razy dłużej niż żarówka halogenowa i około 25 razy dłużej niż żarówka tradycyjna. Inna zaleta to efektywność LED, jest to najbardziej efektywne źródło światła spośród wszystkich dostępnych na rynku. Oświetlenie LED zużywa najmniej energii elektrycznej w porównaniu z żarówką energooszczędną, żarówką tradycyjną i halogenem. Kolejna zaleta profili LED to praktycznie nieskończone możliwości aranżacji wnętrz, jakie daje zastosowanie tego typu oświetlenia. Doceniają to szczególnie projektanci wnętrz. Profile LED znajdują zastosowanie zarówno w oświetleniu mieszkań i domów jak i biur, urzędów i przestrzeni na zewnątrz – parków i podwórek.

Do wad należy zaliczyć wysoką cenę tego typu oświetlenia – diody LED są droższe od żarówek energooszczędnych i halogenów.