Wykończenia maszynowe

concrete-1646788_960_720

Najpopularniejszą metodą wykończenia elewacji budynków, szczególnie mieszkaniowych, jest tynkowanie. Odpowiednio położony tynk pełni nie tylko funkcje estetyczne – jest również bardzo wytrzymały i stanowi ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych.
Tynk można nakładać tradycyjnie, co jest trudne i czasochłonne, jak i maszynowo. To drugie rozwiązanie przyspiesza pracę nawet kilkukrotnie. Tynk nanoszony jest na ściany za pomocą agregatu, zaprawę następnie się wygładza i ewentualnie poprawia niedoskonałości. Tynki maszynowe pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, lecz w przypadku dużych powierzchni, także pieniądze, zatem są idealnym wyborem na elewacje.
Tynki maszynowe dzielą się na cementowo-wapienne i gipsowe. Te pierwsze odznaczają się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, są odporne na wilgoć i dobrze tłumią dźwięki. Można kłaść je warstwami, a także pokryć od razu farbą. Nadają się na elewacje (Kraków zob.LITBUD), jak i do wykańczania pomieszczeń. Tynki gipsowe z kolei przeznaczone są raczej do wykańczania ścian wewnętrznych. Z racji swej delikatności nie są dobrym wyborem w przypadku pomieszczeń bardzo eksploatowanych, jak garaże, korytarze, świetnie natomiast sprawdzą się do wykończenia łazienek, kuchni, czy pokojów.
Pracę można znacznie przyspieszyć nie tylko w przypadku wykańczania ścian – w przypadku podkładu pod podłogi warto zwrócić uwagę na betonowe wylewki maszynowe. Wylewkę w postaci półsuchego betonu, sypie się mniej więcej do ustalonej wcześniej wysokości. Następnie wyrównuje się ją za pomocą poziomic, ściągając nadmiar materiału. Całość zaciera się mechanicznie, by uzyskać doskonałą gładkość i niską ścieralność. Wylewkę izoluje się od podłoża zazwyczaj folią polietylenową, by zapobiec chłonięciu przez nią wilgoci. W ten sposób można uzyskać wytrzymałą, odporną na spękania, bazę pod podłogi.