Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Jeżeli prowadzisz firmę to z pewnością nie jeden raz zastanawiałeś się czy zatrudnianie osób niepełnosprawnych może być opłacalne. Zatrudnienie takiego pracownika ma oczywiście szereg swoich wad i zalet. Po pierwsze musimy pamiętać, aby odpowiednio przygotować miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej. Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od tego jaką niepełnosprawność będzie miał Nasz nowy pracownik.

Warto zdawać sobie sprawę z tego – że nie musimy za przygotowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej płacić z własnej kieszenie. Na przykład za przygotowanie oddzielnej łazienki dla osób niepełnosprawnych możesz otrzymać zwrot pieniędzy.

Praca dla niepełnosprawnych musi spełniać również kilka norm – nie możemy zatrudniać osób niepełnosprawnych na dłużej niż 8 godzin dziennie. Jeżeli zatrudniamy w systemie zmianowym to pamiętajmy, że osoba niepełnosprawna nie może też pracować w godzinach nocnych, tutaj zmiana nocna nie wchodzi w grę.

osoby niepełnosprawne2

Pomimo kilku tych niedogodności zatrudnienie osoby niepełnosprawnej – może być dla Nas bardzo korzystne. Po pierwsze dostawać będziemy dotacje za zatrudnienie takich pracowników. Nie będziemy musieli płacić 100% wypłaty z własnej kieszeni. Otrzymamy również specjalne ulgi dzięki którym koszty prowadzenia firmy znacząco się obniżą. Warto wspomnieć również, że pracownicy niepełnosprawni są lojalni, sumienni i bardzo pracowici. Jeżeli mamy stanowiska pracy, gdzie niepełnosprawność nie jest żadną niedogodnością np. praca w telemarketingu to powinnyśmy bardzo poważnie zastanowić się właśnie nad zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej. Nie ma czego się bać, a korzyści mogą okazać się naprawdę nie do opisania.

osoby niepełnosprawne

W dzisiejszych czasach technologia – cały czas się rozwija i co można zaobserwować praca zdalna jest coraz popularniejsza w krajach Europejskich. Popularność ta coraz szybciej rozpowszechnia się również i w Polsce. Wiadomo jak wygląda u Nas sprawa z komunikacją. Każdy kto jeździ pociągiem, autobusem wie, że jest to nie tylko strata pieniędzy i czasu, ale również naszych nerwów. Praca zdalna pozwoli nam więc zaoszczędzić pieniądze i czas, który możemy przeznaczyć dodatkowo na pracę albo odpoczynek. Najwięcej ofert pracy zdalnej powstaje właśnie dla osób niepełnosprawnych, którzy jak wiadomo mają najwięcej problemów z poruszaniem się i im taka forma zatrudnienia naprawdę jest na rękę. Według specjalistów od rynku pracy w Polsce „praca zdalna” będzie coraz częściej się pojawiać i może ona w przeciągu najbliższych 10 lat stanowić około 15% całego zatrudnienia w naszym kraju.